Debet na koncie a pożyczka

Debet na koncie często mylony jest z kredytem odnawialnym, inaczej zwanym limitem na koncie. To jednak dwa różne instrumenty finansowe. Debet na koncie ma inne warunki korzystania z niego niż limit. To także zupełnie różny instrument od pożyczki, choć w obu przypadkach chodzi o dodatkowe finansowanie dłużne. Czym się charakteryzuje debet na koncie? Jakie są zalety wprowadzenia takiego rozwiązania na koncie osobistym?

Debet na koncie – warunki

Debet na koncie jest dostępny jedynie dla osób, które mają konto osobiste. Aby otrzymać debet na koncie, trzeba złożyć bankowi odpowiednią dyspozycję. Można tego dokonać przez telefon na infolinii lub online, jeśli mamy dostęp do bankowości internetowej. Debet w większości ofert banków nie pokrywa wysokich sum – są one niższe niż przy kredycie gotówkowym, kredycie odnawialnym czy karcie kredytowej. Zazwyczaj to 1000 złotych. Oznacza to, że możemy wejść na minusowe saldo na koncie do takiej kwoty. Na spłatę tego debetu mamy zazwyczaj 30 dni. W tym czasie zadłużona kwota będzie podlegała oprocentowaniu. Zdarza się jednak, że banki nie naliczają odsetek do razu, ale dają na przykład tydzień bez odsetek. Uruchomienie debetu nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty prowizji. Jeśli nie korzystamy z debetu, to nie płacimy odsetek. To bardzo wygodna i tania forma pożyczania pieniędzy. Debet można naruszyć wykonując standardowe czynności bankowe, czyli robiąc przelewy, płacąc kartą przypisaną do konta z debetem czy wypłacając środki z bankomatu. Spłata następuje automatycznie. Kiedy tylko na koncie pojawią się pieniądze, w pierwszej kolejności idą one na spłatę zadłużenia z debetu.

        Debet na koncie – zalety

Debet to bardzo wygodna forma finansowania nagłych i nieprzewidzianych wydatków. Nie wymaga podpisywania umowy kredytowej, wystarczy dyspozycja w banku. Jeśli nie korzystamy z debetu, to nie płacimy odsetek. Spłata następuje automatycznie, bez naszej dyspozycji.

Pożyczka a debet

Czym się różnią pożyczka od debetu na koncie? Debet jest dostępny na niewielkie sumy. Trzeba go bardzo szybko spłacić – do 30 dni. Odsetki są naliczane, ale czasem dopiero po tygodniu. Przy pożyczce są większe koszty. Poza odsetkami dochodzi prowizja i koszty administracyjne. Jednak pożyczka może opiewać na większe sumy. Nawet kilkanaście tysięcy złotych można pożyczyć od parabanków. Dłuższy jest okres spłaty – wynosi on kilka miesięcy. Pożyczka jest dostępna także dla osób z problemami finansowymi i niską wiarygodnością kredytową. Zarówno debet jak i pożyczka wiążą się z minimalną liczbą formalności. Pożyczka jest polecana dla osób, które potrzebują ad hoc gotówki na dany cel. Nie mają w planach regularnego pożyczania. Jest wskazana także dla tych, którzy z jakiś przyczyn nie mogą liczyć na kredyt odnawialny czy debet na koncie w swoim banku. Pożyczka to także świetna opcja dla osób, które wiedzą o tym, że mają problem z pożyczaniem pieniędzy. Przy debecie bardzo łatwo wziąć luźne środki. Może to prowadzić do sytuacji, w której będziemy wiecznie na debecie, bo trudno będzie się oprzeć wydaniu dodatkowej gotówki. Jeśli spłacimy pożyczkę, to nie mamy już żadnych zobowiązań. Suma pożyczki nie ulega odnowieniu jak limit czy debet na koncie.12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *