Jak oszczędzać w gospodarstwie domowym?

Oszczędzanie to trudna sztuka, która niewielu osobom się udaje. Pieniądze zazwyczaj rozchodzą się błyskawicznie i potem zastanawiamy się, jak dożyć do 1., 10. czy końca miesiąca, kiedy jest czas wypłaty kolejnej pensji. Szukanie oszczędności w budżecie domowym należy zacząć od zmiany nawyków. Najlepiej najpierw skupić się na nawykach domowych – wydawaniu pieniędzy na zakupy, media i rachunki czy planowaniu wydatków. Mamy kilka porad, jak znaleźć oszczędności w domu.

Rozsądne zakupy

Jeśli chcesz zacząć mniej wydawać na żywność, zacznij stosować kilka zasad. Po pierwsze, zawsze rób zakupy z listą. Planuj posiłki na kilka dni lub tydzień, spisuj potrzebne produkty i kupuj tylko to, co jest na liście. Po drugie, nigdy nie chodź na zakupy głodny, bo wtedy łatwiej ulec pokusom. Po trzecie, porównuj ceny i szukaj promocji. Ceny za dane produkty różnych marek w jednym sklepie lub w różnych marketach potrafią naprawdę od siebie odbiegać. Warto poświęcić więcej czasu na zakupy, by dokładnie porównać ceny.

Szukanie oszczędności w rachunkach

Rachunki zjadają sporą część domowego budżetu. Nie zmienisz znacząco ich wielkości, ale wdrożenie pewnych rozwiązań i nawyków pozwoli na płacenie niższych rachunków np. za prąd czy wodę. Wkręć w domu energooszczędne żarówki i nie wyłączaj ich często. Energooszczędne żarówki pobierają najwięcej energii podczas włączania, dlatego najlepiej włączyć je na kilka godzin. Naucz domowników nie włączać świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywają. Pamiętaj, aby wyłączać sprzęt RTV i AGD podczas, gdy z niego nie korzystasz oraz wyciągać wtyczki na noc i ilekroć wychodzisz z domu na dłużej. Jeśli chodzi o wodę, to szukając oszczędności wybieraj prysznic zamiast wanny. Gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujesz. Nie odkręcaj kranu, gdy myjesz zęby. Warto gotować pod przykrywka, bo to oszczędne, ale też szybsze.

Kontroluj wydatki

Aby wiedzieć, ile wydawać, trzeba mieć to spisane. Planuj budżet na cały miesiąc. Spisz wydatki, te większe i te stałe, zostaw pewną sumę na żywność i nieprzewidziane wydatki oraz zachcianki i staraj się trzymać planu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *